Bez porozumienia zakończyło się przed warszawskim sądem pierwsze posiedzenie ugodowe dot. zadośćuczynień, jakich domagają się od MON rodziny żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie.
Zadośćuczynień za śmierć swoich bliskich chce 69 osób – żony, dzieci i rodzice 27 żołnierzy i jednego cywila, którzy zginęli na misjach zagranicznych. Większość z nich reprezentuje ta sama trójmiejska kancelaria. Każde ze złożonych przez nią w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia wezwań do ugody opiewa na kwotę 1 mln zł.
MON w czwartek przed sądem, gdzie rozpatrywano sprawę rodziców pierwszego żołnierza – poległego w Iraku, potwierdził swoje wcześniejsze stanowisko. Ministerstwo podkreśla, że wykupiło dla żołnierzy jadących na misje polisy ubezpieczeniowe. Uważa też, że na gruncie obecnych przepisów nie ponosi odpowiedzialności za śmierć żołnierzy, więc zdecydowało się nie wypłacać zadośćuczynień i zostawić sprawy do rozstrzygnięcia sądowi.
„Ministerstwo Obrony Narodowej najpierw wysłało żołnierzy (do Iraku), potem doubezpieczało, a na końcu okazało się, że polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje zadośćuczynienia. To wystarczy jako komentarz do tego, że odpowiedzialność za te czyny i zaniechania powinna skłonić ministra do przyjścia do sądu i zawarcia ugody” – powiedział po wyjściu z sądu reprezentujący większość rodzin radca prawny Sylwester Nowakowski.
Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/547951,mon_bez_ugody_w_sprawie_zadoscuczynien_dla_rodzin_poleglych_na_misjach_w_iraku_i_afganistanie.html
odszkodowanie za poległego żołnierza na misji pokojowej, zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby