PRAWO KARNE
ApelacjaApelacja w prawie karnym
Apelacja jest to środek przysługujący od rozstrzygnięć kończących postępowanie przed Sądami I instancji, czyli Sądami, które pierwsze rozpoznawały sprawę.
Apelację od wyroków sądu rejonowego składa się do sądu okręgowego. Jeśli sądem pierwszej instancji był sąd okręgowy – wtedy apelację składa się do sądu apelacyjnego. Ten środek zaskarżenia składa się „za pośrednictwem” Sądu, który wydał wyrok.
Apelację w procesie karnym może złożyć strona, czyli:
- oskarżyciel, którym może być prokurator lub pokrzywdzony
- oskarżony,
- pokrzywdzony przestępstwem, od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, wydanego na posiedzeniu.
Aby wnieść apelację z zachowaniem terminu, należy wykonać następujące czynności:
- złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku. Jeśli uzasadnienie wyroku jest sporządzane z urzędu, należy w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku złożyć wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Najbezpieczniej jest złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku.
- po otrzymaniu wyroku z uzasadnieniem, można złożyć apelację w terminie 14 dni od daty otrzymania tego wyroku.
- można także złożyć apelację w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku (w takim samym terminie w jakim składa się wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku). Apelacja będzie miała taki skutek jak złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku. Gdy otrzymasz wyrok z uzasadnieniem (na skutek złożenia tej apelacji), masz prawo uzupełnić swoją apelację w terminie 14 dni od daty otrzymania tego wyroku.
Wymagania formalne apelacji:
- twoje dane – imię, nazwisko, adres,
- oznaczenie zaskarżonego wyroku – sygnaturę i datę wydania wyroku,
- oznaczenie sądu, który wydał wyrok,
- oznaczenie sądu, do którego kierujesz apelację,
- zarzuty dotyczące wyroku,
- żądanie apelacji (żądanie zmiany lub uchylenia wyroku),
- uzasadnienie,
- wykaz załączników i dowodów, na które powołujesz się w swoim uzasadnieniu.
W apelacji można podawać nowe fakty lub dowody.
Poniżej przykładowe zarzuty, na które można powołać się w apelacji:
- obraza przepisów prawa materialnego ,
- obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia ( dotyczy przepisów związanych z prowadzeniem postępowania karnego),
- błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia (dotyczy ustaleń sądu odnośnie przebiegu wydarzeń),
- rażąca niewspółmierność kary lub niesłuszne zastosowanie albo niezastosowanie środka zabezpieczającego lub innego środka.
Podstawą apelacji mogą być również inne przyczyny, np. jeśli w wydaniu orzeczenia brała udział osoba nieuprawniona lub niezdolna do orzekania bądź podlegająca wyłączeniu, sąd był nienależycie obsadzony lub którykolwiek z jego członków nie był obecny na całej rozprawie (pozostałe przyczyny odwoławcze podane są w art. 439 Kodeksu postępowania karnego)
W apelacji można kwestionować część wyroku lub cały wyrok. Apelacja powinna być złożona w sądzie, który wydał zaskarżany wyrok. Apelacja może mieć różny zakres, mianowicie można w niej podnosić np., że kara jest za surowa lub osoba skazana jest niewinna.
Kodeks postępowania karnego wprowadził reguły dotyczące zakresu zaskarżenia. Reguły brzmią następująco:
- Apelację co do winy uważa się za zwróconą przeciwko całości wyroku – w uproszczeniu można przyjąć, że jeśli w apelacji skarżący twierdzi, że osoba skazana jest niewinna, to oznacza, że zaskarża cały wyrok.
- Apelację co do kary uważa się za zwróconą przeciwko całości rozstrzygnięcia o karze i środkach karnych – w uproszczeniu można powiedzieć, że jeśli w apelacji skarżący twierdzi, że kara jest za wysoka lub za niska, wtedy apelacja nie dotyczy tego, czy skazany jest winny czy nie. W takim przypadku apelacja dotyczy wyroku w tym zakresie, w którym wymierza on karę lub środki karne.
Jeśli potrzebna Ci pomoc prawna z zakresu prawa karnego, chcesz złożyć apelację czy zażalenie, skontaktuj się z nami. Usługi z zakresu prawa karnego oferujemy na terenie woj. podkarpackiego (Rzeszów, Sanok, Przemyśl, Jarosław, Lesko, Stalowa Wola, Dębica) jak również w sąsiednich województwach – lubelskim, świętokrzyskim i małopolskim.