Masz pytanie? Zadzwoń 24h! +48 795 790 719 kancelaria@mentorgroup.pl

Odszkodowanie za wypadek w pracy dla zleceniobiorcy

Zleceniobiorca podlegający ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym jest także objęty ubezpieczeniem wypadkowym i ma prawo do świadczeń z tego tytułu.

Na początku kwietnia 2011 r. czytelnik zawarł umowę-zlecenie i został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych. 8 kwietnia będąc w pracy poślizgnął się i złamał rękę. Czy otrzyma zasiłek chorobowy?

Osoba, która ze zlecenia podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym jest objęta również ubezpieczeniem wypadkowym. Jeśli ma równocześnie inne tytuły do ubezpieczeń społecznych (np. umowę o pracę), może z umowy-zlecenia podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym dobrowolnie (przy założeniu, że wynagrodzenie z umowy o pracę jest równe co najmniej minimalnemu). Jeżeli do nich nie przystąpi, nie będzie objęta również ubezpieczeniem wypadkowym.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 5 ust. 1 pkt 6, art. 6 ustawy z 19 grudnia 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 z późn. zm.)

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna