
Gdzie prowadzone jest postępowanie polubowne?
Sąd polubowny (arbitrażowy), jest Sądem o charakterze prywatnym, który rozpoznaje i rozstrzyga sprawy na zasadzie woli stron uczestniczących w postępowaniu. Skutki orzeczenia wydanego w takim postępowaniu są zrównane w skutkach z orzeczeniami wydawanymi przez sądy powszechne.
W praktyce występują sądy:
- polubowne stałe, czyli podmioty o utrwalonej strukturze administracyjnej i organizacyjnej działające np. przy instytucjach gospodarczych;
- powoływane ad hoc, czyli składy powoływane do rozstrzygnięcia konkretnej sprawy.
Z uwagi na koszty takiego postępowania, jest ono coraz częściej wykorzystywane przy rozwiązywaniu sporów.
Postępowanie polubowne – warunki
Skierowanie sporu przed Sąd polubowny wymaga zawsze zgody stron. Zapis na Sąd polubowny powinien być sporządzony na piśmie. Może on przybrać formę klauzuli w zasadniczej umowie łączącej strony lub w formie aneksu.
W zapisie na Sąd Polubowny strony muszą określić przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć w przyszłości. Fakultatywnie można poszerzyć zapis o takie okoliczności jak: liczebność i skład sadu arbitrażowego, język postępowania, sposoby doręczeń pism. W tej materii strony mają względnie szerokie pole manewru, jednakże treści postanowień nie mogą naruszać zasady równości stron.
Efektywność postępowania zależy w głównej mierze od składu arbitrów orzekających w sprawie. Jak już wyżej wskazano, strony w zapisie na sąd mogą określić liczbę sędziów (sędzią w sporze może być wyłącznie osoba fizyczna mająca zdolność do czynności prawnych).
Sąd Polubowny
Warto zaznaczyć, że Sąd Polubowny nie jest związany przepisami o postępowaniu przed Sądami powszechnymi, z wyjątkiem zasad dotyczących równouprawnia stron oraz przeprowadzania dowodów. W pozostałym zakresie zawsze decydujące znaczenia ma wola stron i rozstrzygniecie arbitra(ów).
Wniosek do Sądu powszechnego o uznanie lub stwierdzenie wykonalności orzeczenia Sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej wynosi 300 zł.
Sprawdź blog
Kategorie
Oznacz nas
Aspekt ekonomiczny Aspekt psychologiczny audyt Choroba zawodowa Co zawiera reklamacja Etapy reklamacji firma Jak napisać reklamację Jak złożyć reklamację kancelaria prawnicza Koszt Mediacje Mieszkanie nieudane wakacje odszkodowania odszkodowania komunikacyjne odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu odszkodowania za wypadek odszkodowanie odszkodowanie za potrącenie pie odszkodowanie za wypadek przy pracy Odszkodowanie za zalane mieszkanie odwołany lot opóźniony lot pobyt w hotelu Podział majątku porady prawne potrącenie pieszego rejestracja spółki reklama Reklamacja spółka spółka z o.o. Terminy ubezpieczenie Ugoda sądowa Umowa Usługa transportowa Wpływ rozwodu na dziecko Wyjazd turystyczny wypadek wypadek przy pracy na roli wypadek w pracy zadośćuczynienie zalane mieszkanie