
Na czym polega zabezpieczenie transakcji
Weksel
Transakcje handlowe są powszechnym zjawiskiem w obrocie. Jedną z form zabezpieczenie kontraktu jest weksel. Jest to najtańszy sposób zabezpieczenia, tym samym bardzo korzystny przy stałej współpracy ze względu na wygodę i skuteczność.
Przy wystawianiu weksla powinniśmy zwrócić uwagę na trzy najważniejsze elementy:
- powinien być sporządzony dokument, w którym opisana jest transakcja, którą weksel zabezpiecza. Będzie to najczęściej porozumienie lub aneks do umowy.
- weksel powinien być sporządzony w taki sposób, aby zabezpieczał interesy strony w możliwie najpełniejszy sposób.
- do weksla należy sporządzić deklarację wekslową/umowę wekslową (nazwa nie ma znaczenia), ważne żeby dokument podpisany był przez obie strony. Istotne jest również, aby w treści deklaracji znalazł się dokładny opis jaką transakcję/kwotę zabezpiecza weksel oraz by zostały opisane cechy weksla. Za pomocą tej deklaracji/umowy kontrahent będzie mógł skutecznie przedstawić zarzuty w przypadku niezgodnego z zawartą deklaracją/umową uzupełnienia weksla.
Korzyścią stosowania weksla w obrocie jest z pewnością szybkość późniejszego egzekwowania należności w postępowaniu sądowym. Ponadto, weksel ma jeszcze jedno ważne zastosowanie, o którym warto wspomnieć, za jego pomocą możemy opłacić inne transakcje lub po prostu sprzedać.
Podsumowując, weksel jest bardzo dobrym sposobem zabezpieczania transakcji. Pamiętajmy o podstawowych warunkach dotyczących precyzyjnego wypełnienia zarówno samego weksla zważając na wszystkie jego elementy, jak i dokumentów niezbędnych do ochrony naszych praw na wypadek, gdyby druga strona chciała skorzystać z weksla bezprawnie.
Przeniesienie własności towaru/przewłaszczenie
Skutecznym sposobem zabezpieczenia transakcji handlowej może być przewłaszczenie. Istotą takiego zabezpieczenia jest przeniesienie przez dłużnika prawa własności swojej rzeczy w tym przypadku towaru na wierzyciela, do czasu realizacji zapłaty. Przedmiot wciąż pozostaje w rękach dłużnika, co umożliwia mu korzystanie z niego. Takie rozwiązanie w postaci pozostawienia przedmiotu przewłaszczenia w posiadaniu dłużnika pozwala na dalsze wykorzystanie go do np. procesu produkcyjnego, a jednocześnie daje gwarancję spłaty zadłużenia przez dłużnika, co ma znaczenie zwłaszcza przy zabezpieczaniu zobowiązań o dużej wartości. Rzeczy przewłaszczone, często bowiem przynosi posiadaczowi przychody i pożytki, które mogą być zaliczone na poczet spłaty długu. Pozostawienie rzeczy będących przedmiotem przewłaszczenia w rękach dłużnika ma duże znaczenie zwłaszcza wtedy gdy służą mu one do prowadzenia działalności gospodarczej.
Przeniesienie własności towaru to skuteczny i ekonomiczny sposób na zabezpieczenie transakcji. Coraz powszechniej stosowany ze względu na swoją prostotę i szybkość ustanawiania. Z uwagi na to, że do przewłaszczenia postanowienia powinny być zawarte na piśmie, można je precyzyjnie określić w umowie dotyczącej transakcji (z wyjątkiem przeniesienia własności nieruchomości, dla której wymagana jest forma aktu notarialnego).
Sprawdź blog
Kategorie
Oznacz nas
Aspekt ekonomiczny Aspekt psychologiczny audyt Choroba zawodowa Co zawiera reklamacja Etapy reklamacji firma Jak napisać reklamację Jak złożyć reklamację kancelaria prawnicza Koszt Mediacje Mieszkanie nieudane wakacje odszkodowania odszkodowania komunikacyjne odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu odszkodowania za wypadek odszkodowanie odszkodowanie za potrącenie pie odszkodowanie za wypadek przy pracy Odszkodowanie za zalane mieszkanie odwołany lot opóźniony lot pobyt w hotelu Podział majątku porady prawne potrącenie pieszego rejestracja spółki reklama Reklamacja spółka spółka z o.o. Terminy ubezpieczenie Ugoda sądowa Umowa Usługa transportowa Wpływ rozwodu na dziecko Wyjazd turystyczny wypadek wypadek przy pracy na roli wypadek w pracy zadośćuczynienie zalane mieszkanie