Prawo pracy – podstawowe zagadnienia
Prawo pracy jest gałęzią prawa cywilnego, której zadaniem jest uregulowanie stosunków na linii pracodawca – pracownik. Podstawowym zadaniem tej gałęzi prawa jest ochrona pracownika w stosunku podporządkowania względem pracodawcy, jak również uregulowanie podstawowych obowiązków pracowników i pracodawców. Prawo pracy, którego podstawowe pojęcia i zagadnienia zawarte i rozstrzygnięte zostały w kodeksie pracy, reguluje sposoby zawierania umów, ich rozwiązania, wskazując na szczególne uprawnienia każdej ze stron.
Przez prawo pracy rozumie się przepisy Kodeksu Pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
Co obejmują przepisy prawa pracy?
Podkreślić należy, że przepisy prawa pracy dotyczą nie każdej umowy związanej z „pracą” i uzyskiwanym wynagrodzeniem, a tylko umową związaną z nawiązaniem między pracodawcą a pracownikiem – czyli osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Oznacza to, że prawo pracy nie będzie chronić osób, związanych ze swoim „pracodawcą” umowami cywilnoprawnymi, tj. najczęściej umowami zlecenia czy o dzieło. W takich przypadkach znajdą bowiem zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego, a osoba wykonująca taką pracę na podstawie umowy cywilnej nie korzysta co do zasady z ochrony przewidzianej ustawami prawa pracy.
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
W zakresie postępowania sądowego dotyczącego prawa pracy, znajdą zastosowanie przepisy kodeksu postępowania cywilnego normujące postępowanie procesowe, z uwzględnieniem przepisów szczególnych normujących to postępowanie.
Kancelaria Prawna Mentor Group Sp. z o.o. reprezentuje swoich klientów w postępowaniach przez Sądem Pracy, niezależnie od rodzaju postępowania, nie wyłączając również pozwów zbiorowych przeciwko pracodawcom. Masz problem z dziedziny prawa pracy? Zadzwoń i umów się na poradę prawną – zapoznamy się z przygotowanymi dokumentami, przedstawimy możliwości postępowania.
Sprawdź blog
Kategorie
Oznacz nas
Aspekt ekonomiczny Aspekt psychologiczny audyt Choroba zawodowa Co zawiera reklamacja Etapy reklamacji firma Jak napisać reklamację Jak złożyć reklamację kancelaria prawnicza Koszt Mediacje Mieszkanie nieudane wakacje odszkodowania odszkodowania komunikacyjne odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu odszkodowania za wypadek odszkodowanie odszkodowanie za potrącenie pie odszkodowanie za wypadek przy pracy Odszkodowanie za zalane mieszkanie odwołany lot opóźniony lot pobyt w hotelu Podział majątku porady prawne potrącenie pieszego rejestracja spółki reklama Reklamacja spółka spółka z o.o. Terminy ubezpieczenie Ugoda sądowa Umowa Usługa transportowa Wpływ rozwodu na dziecko Wyjazd turystyczny wypadek wypadek przy pracy na roli wypadek w pracy zadośćuczynienie zalane mieszkanie