Prawo karne – podstawowe zagadnienia
Prawo karne jest gałęzią prawa, związaną z szeroko pojętą odpowiedzialnością człowieka za czyny, które wedle porządku prawnego danego państwa są zakazane. Każde państwo odmienne sankcjonuje postępowanie człowieka, jednakże w taki sposób, aby w każdym z nich zagwarantowana była ochrona podstawowych praw i wolności człowieka – prawo do życia, zdrowia, wolności, wiary, poczucia bezpieczeństwa. Prawo karne jest pojęciem jednakże ogólnym, bowiem określenie to stosuje się zarówno do przestępstw, wykroczeń, przestępstw skarbowych.
Prawo karne w polskim porządku prawnym, regulowane jest przede wszystkim w:
- kodeksie karnym,
- kodeksie karnym skarbowym,
- kodeksie wykroczeń,
- kodeksie postępowania karnego,
- kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia,
- kodeks karny wykonawczy
A także wielu ustawach szczególnych (np. ustawa o świadku koronnym, ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich). Postępowanie karne ma na celu ustalenie, czy został popełniony czyn zabroniony, ustalenie osoby sprawcy czynu i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej (wymierzenie stosownej kary).
Jego głównymi etapami są:
- postępowanie przygotowawcze – prowadzone odpowiednio przez policję, prokuratora czy chociażby izby celne/ urzędy skarbowe (przestępstwa skarbowe)
- postępowanie rozpoznawcze – postępowanie toczące się przed sądem, począwszy od wniesienia aktu oskarżenia lub wniosku o ukaranie aż do wydania prawomocnego rozstrzygnięcia;
- postępowanie wykonawcze – postępowanie po uprawomocnieniu się orzeczenia, mające na celu wykonanie wymierzonej kary lub środka karnego.
Postępowania karne mogą toczyć się – w zależności od rodzaju przestępstwa – z urzędu, na wniosek osoby pokrzywdzonej, lub z oskarżenia prywatnego.
Również przepisy wskazują, kogo można pociągnąć do odpowiedzialności, jakie osoby, grupy osób/ zachowania – zwolnione są od sankcji karnej, jak surowa kara grozi za poszczególne przestępstwa.
W czym może pomóc monitoring płatności?
Usługa monitoringu zapewnia korzyści zarówno dla sprzedającego jak i kupującego. Kupujący unika sytuacji, w których zalega z terminem płatności co wiąże się z dodatkowymi zobowiązaniami, natomiast sprzedający ma świadomość, że jego spływ należności nie jest zagrożony.
Zapewniamy, że dane przekazane do Monitoringu są poufne i zabezpieczone. Każda informacja jest właściwie przechowywana i niedostępna dla osób trzecich.
Sprawdź blog
Kategorie
Oznacz nas
Aspekt ekonomiczny Aspekt psychologiczny audyt Choroba zawodowa Co zawiera reklamacja Etapy reklamacji firma Jak napisać reklamację Jak złożyć reklamację kancelaria prawnicza Koszt Mediacje Mieszkanie nieudane wakacje odszkodowania odszkodowania komunikacyjne odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu odszkodowania za wypadek odszkodowanie odszkodowanie za potrącenie pie odszkodowanie za wypadek przy pracy Odszkodowanie za zalane mieszkanie odwołany lot opóźniony lot pobyt w hotelu Podział majątku porady prawne potrącenie pieszego rejestracja spółki reklama Reklamacja spółka spółka z o.o. Terminy ubezpieczenie Ugoda sądowa Umowa Usługa transportowa Wpływ rozwodu na dziecko Wyjazd turystyczny wypadek wypadek przy pracy na roli wypadek w pracy zadośćuczynienie zalane mieszkanie