Masz pytanie? Zadzwoń 24h! +48 795 790 719 kancelaria@mentorgroup.pl

Odprawa niezależnie do wieku?

Pracownik nie może być dyskryminowany, gdy traci pracę. Należy mu się odprawa bez względu na to, ile ma lat.

Osoby przechodzące na wcześniejszą emeryturę na podstawie specjalnych ustaw nie mogą być lepiej traktowane niż te, które zyskały prawo do emerytury, bo ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni).

Tak stwierdzili sędziowie Trybunału Konstytucyjnego (TK). Uznali wczoraj za niezgodny z ustawą zasadniczą art. 114 ust. 2 pkt 4 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego (Dz.U. nr 233, poz. 1569).

Wydany wyrok jest odpowiedzią na połączone pytania prawne sądów rejonowych w Szczecinie, które rozpatrywały sprawy emerytowanych pracowników stoczni.

Wyłącznie stoczniowcy z prawem do wcześniejszej emerytury, którzy rozwiązali umowę o pracę za porozumieniem stron, uzyskali prawo do odszkodowania. Natomiast o takie świadczenie nie mogli się ubiegać pracownicy mający prawomocne orzeczenie stwierdzające nabycie uprawnień do emerytury w wieku powszechnym. Sędziowie mieli wątpliwości, czy ustawodawca mógł uzależnić wypłatę odszkodowania od ich wieku.

To faworyzowanie wybranej grupy pracowników – poparł pytanie prawne poseł Grzegorz Karpiński (PO) reprezentujący Sejm.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zobacz także: