
Kiedy następuje przyjęcie spadku?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Otwarcie spadku następuje natomiast z chwilą śmierci spadkodawcy. Podkreślić należy, iż to nabycie spadku nie jest jednak definitywne i to od woli spadkobiercy zależy, czy skorzysta z prawa do nabycia spadku, czy też nie. Spadkobierca ma bowiem trzy możliwości:
- może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi /przyjęcie proste/,
- może przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności /tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza/ albo też
- może spadek odrzucić.
Termin oświadczenia o przyjęciu spadku
Przyjęcie spadku lub odrzucenie spadku w formie oświadczenia, może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Jeżeli spadkobierca oświadczenia takiego nie złoży, wówczas jest to jednoznaczne z prostym przyjęciem spadku (bez ograniczenia odpowiedzialności).
Uwaga, wyjątek!: Jeśli spadkobiercą jest małoletni, ubezwłasnowolniony, osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia albo osoba prawna – wówczas brak oświadczenia spadkobiercy w ww. terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Wskazana powyżej zasada domniemania przyjęcia spadku wprost (bez ograniczenia) obowiązuje do 18.10.2015r., zgodnie bowiem ze nowelizowanym art. 1015 § 2 kodeku cywilnego, który wejdzie w życie w w/w dniu „Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza”.
Na chwilę obecną obowiązuje też ustawowa zasada, że jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w ustawowym terminie (sześciu miesięcy) żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Z uwagi na ww. nowelizację kodeksu cywilnego obejmującą przepis art. 1016 kodeksu cywilnego zostanie uchylony.
Wobec obowiązującej ogólnej zasady prostego przyjęcia spadku bierność spadkobiercy wiązać się może z powstaniem jego nieograniczonej odpowiedzialności za długi spadkowe.
Proste przyjęcie spadku oznacza, iż spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia.
W sytuacji przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. I w tym przypadku występują wyjątki:
- gdy spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nieistniejące długi.
- gdy spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza i spłacił niektóre długi spadkowe nie wiedząc o istnieniu innych długów, ponosi on odpowiedzialność za niespłacone długi tylko do wysokości różnicy między wartością ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku a wartością świadczeń spełnionych na zaspokojenie długów, które spłacił.
- gdy spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spłacając niektóre długi spadkowe wiedział o istnieniu innych długów spadkowych, to ponosi on odpowiedzialność za te długi ponad wartość stanu czynnego spadku, jednakże tylko do takiej wysokości, w jakiej byłby obowiązany je zaspokoić, gdyby spłacał należycie wszystkie długi spadkowe.
Forma złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku
Oświadczenie o przyjęciu spadku, o jego odrzuceniu lub o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza można złożyć przed notariuszem albo w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie.
Oświadczenia mogą być również składane w sądzie rejonowym w toku postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku.
Odrzucenie spadku pozwala uniknąć długów spadkowych oraz wpływa na układ dziedziczenia albowiem spadkobierca, który odrzuca spadek, traktowany jest tak jakby nie dożył jego otwarcia. W sytuacji takiej jego udział spadkowy przypada jego dzieciom (jeśli je posiadał w momencie otwarcia spadku lub pozostałym spadkobiercom ustawowym jeśli spadkobierca ustawowy nie miał zstępnych.
Aby dzieci spadkobiercy nie przyjęły spadku po dokonaniu przez niego odrzucenia spadku, one również muszą odrzucić spadek. W sytuacji gdy dzieci spadkobiercy, który odrzucił spadek są nieletnie zgody na odrzucenie spadku w ich imieniu musi udzielić Sąd Rodzinny.
Opłaty
Z tytułu złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku przed Sądem, pobierana jest opłata – wpis sądowy w wysokości 50 zł.
Sprawdź blog
Kategorie
Oznacz nas
Aspekt ekonomiczny Aspekt psychologiczny audyt Choroba zawodowa Co zawiera reklamacja Etapy reklamacji firma Jak napisać reklamację Jak złożyć reklamację kancelaria prawnicza Koszt Mediacje Mieszkanie nieudane wakacje odszkodowania odszkodowania komunikacyjne odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu odszkodowania za wypadek odszkodowanie odszkodowanie za potrącenie pie odszkodowanie za wypadek przy pracy Odszkodowanie za zalane mieszkanie odwołany lot opóźniony lot pobyt w hotelu Podział majątku porady prawne potrącenie pieszego rejestracja spółki reklama Reklamacja spółka spółka z o.o. Terminy ubezpieczenie Ugoda sądowa Umowa Usługa transportowa Wpływ rozwodu na dziecko Wyjazd turystyczny wypadek wypadek przy pracy na roli wypadek w pracy zadośćuczynienie zalane mieszkanie