Jak przeprowadzić podział majątku?
Podział majątku wspólnego małżonków może być dokonany jedynie po ustaniu pomiędzy nimi wspólności majątkowej, która to może mieć miejsce zarówno w takcie trwania małżeństwa, jak i po jego ustaniu. Natomiast w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.
W czasie trwania małżeństwa wspólność majątkowa może ustać z następujących przyczyn:
- zawarcia przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej o rozdzielności majątkowej pomiędzy nimi (potocznie intercyzy),
- sądowego zniesienia współwłasności i ustalenia rozdzielności majtkowej małżeńskiej,
- ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków,
- orzeczenia przez sąd separacji małżonków,
- orzeczenia upadłości jednego z małżonków,
- na wniosek wierzyciela jednego z małżonków.
Z kolei w przypadku ustania małżeństwa równocześnie ustaje także wspólność majątkowa małżonków, co ma miejsce w następujących przypadkach:
- w przypadku rozwiązania małżeństwa poprzez orzeczenie rozwodu wspólność majątkowa ustaje z chwilą uprawomocnienie się wyroku rozwodowego,
- w przypadku śmierci jednego lub obojga małżonków,
- w przypadku unieważnienia małżeństwa po uprawomocnieniu się wyroku w tym przedmiocie.
Podział majątku dorobkowego
Podziału majątku dorobkowego można dokonać sądownie lub w drodze umowy z tym, że jeżeli w skład majątku wchodzi nieruchomości/nieruchomości umowa taka musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
Zasadą jest, że dobra materialne uzyskane w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich są wspólnym dorobkiem małżonków i cały majątek w toku postępowania sądowego będzie podzielony na pół pomiędzy męża i żonę, choć mogą występować odstępstwa od tej reguły, które to jednak w praktyce ma miejsce niezmiernie rzadko. Małżonkowie mogą w toku sądowego podziału majątku domagać się uwzględnienia przez sąd przy ustalaniu udziałów stopnia, w którym każde z nich przyczyniło się do powstania majątku. Podkreślić należy, że w sytuacji takiej sąd bierze też pod uwagę nakład osobistej pracy przy wychowywaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
W przypadku gdy wspólność majątkowa ustała na skutek śmierci jednego z małżonków, jego spadkobiercy mogą żądać ustalenia przez Sąd nierównych udziałów tylko wtedy, gdy spadkodawca za życia wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa, o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji.
Małżonkowie natomiast zawierając umowę majątkową małżeńską mogą w niej określić, że po ustaniu wspólności ich udziały w majątku wspólnym nie będą równe ustalając je w sposób dowolny.
W czasie sprawy o podział majątku należy pamiętać o zgłoszeniu wszystkich roszczeń albowiem po zapadnięciu prawomocnego postanowienia działowego dochodzenie ich w odrębnym postępowaniu jest niedopuszczalne.
Sprawdź blog
Kategorie
Oznacz nas
Aspekt ekonomiczny Aspekt psychologiczny audyt Choroba zawodowa Co zawiera reklamacja Etapy reklamacji firma Jak napisać reklamację Jak złożyć reklamację kancelaria prawnicza Koszt Mediacje Mieszkanie nieudane wakacje odszkodowania odszkodowania komunikacyjne odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu odszkodowania za wypadek odszkodowanie odszkodowanie za potrącenie pie odszkodowanie za wypadek przy pracy Odszkodowanie za zalane mieszkanie odwołany lot opóźniony lot pobyt w hotelu Podział majątku porady prawne potrącenie pieszego rejestracja spółki reklama Reklamacja spółka spółka z o.o. Terminy ubezpieczenie Ugoda sądowa Umowa Usługa transportowa Wpływ rozwodu na dziecko Wyjazd turystyczny wypadek wypadek przy pracy na roli wypadek w pracy zadośćuczynienie zalane mieszkanie