Papież wprowadza zmiany w rozwodach kościelnych
Papież Franciszek zapowiedział rewolucję w procesie stwierdzenia nieważności małżeństwa. Do tej pory rozwód kościelny trwał nawet kilka lat, a według najnowszych doniesień z Watykanu – ma on zostać znacznie skrócony – nawet do 45 dni. Nie będzie też konieczności czekania na wyrok drugiej instancji, ma bowiem wystarczyć już orzeczenie sądu biskupiego pierwszej instancji.
Zmiany w prawie kanonicznym zostały ogłoszone 8 września 2015 r. w oficjalnym dokumencie „Mitis Iudex Dominus Iesus”. Wg nowych przepisów w wyjątkowych sytuacjach stwierdzenie nieważności małżeństwa można będzie orzec nawet w 45 dni. Nowe przepisy wejdą w życie 8 grudnia b.r.
Warto jednak wiedzieć, że nowe prawo ma dotyczyć tylko tych przypadków, w których nie ma żadnych wątpliwości iż zawarty związek małżeński jest nieważny. Przypadki wg których ma być stosowane nowe prawo to m.in. – przemoc fizyczna wobec współmałżonka, zatajenie niepłodności, zatajenie poważnej choroby zakaźnej.
Wzrasta liczba rozwodów kościelnych
Z roku na rok przybywa wniosków o rozwody kościelne, a coraz więcej z nich (ok. 60%) kończy się faktycznym stwierdzeniem nieważności małżeństwa. Nieważność małżeństwa stwierdza się na podstawie ściśle określonych przesłanek.
Czy tego rodzaju zmiany będą prawdziwą rewolucją i wpłyną na zwiększenie liczby wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa – trudno określić. Biskupi nie widzą w tych zmianach żadnej rewolucji, podkreślając że rozwód kościelny to sytuacja trudna dla stron i niezwykle delikatna.